A lean construction szemléletmód napjainkban kiemelt szerepet játszik az autógyárak építése során. Sajátos jellemzője az építőipari területeknek, hogy az autóiparhoz kapcsolódó beruházások esetében a lean construction megkülönböztetett figyelmet kap.
Mint ismeretes, a lean alapjait a TOYOTA production system jelenti, innen számítjuk a lean kialakulását és a gyártási folyamatokat átfogó minőségi munkára való törekvést.

Mi is pontosan a lean construction? Mindannyian hallottuk már ezt a kifejezést, de nem egyértelmű, hogy mit takar pontosan.

Tágabb értelemben a lean construction azokra a technikákra és irányelvekre utal, amelyeket az érték maximalizálása és a veszteségek minimalizálása érdekében alkalmaznak az építési projektek során. A koncepció az egész építőipart érinti, nem csak azokat a területeket, amelyeket közvetlenül érintenek az az építési folyamatok.
Az építkezés természeténél fogva nem mindig ellenőrzött környezetben zajlik. Az előre nem látható körülményekre és egyéb tényezőkre nem mindig lehet felkészülni, de a helyes tervezés és az agilis válaszok enyhítik ezeket az eseményeket. Alább a lean construction öt vezérelvét tekintjük át közérthetően, amelyek sokkal jobb végeredményt hozhatnak bevezetésük és betartásuk esetén.

Az ügyfél visszajelzései alapján határozzuk meg a legfontosabb értékeket

A lean construction sarokköve, hogy valóban megértse a projektet, amelyet át kell adnia. Létfontosságú, hogy a projektben közvetlenül részt vevő valamennyi fél már a tervezési fázisban nagyon korán, egyértelműen meghatározza, hogy milyen célt kell elérni.
A lehető legjobb végeredmény elérése érdekében a projektcsapatoknak a munka elvégzése során javaslatokkal és tanácsokkal kell ellátniuk az ügyfeleket, és részleteiben is követni kell a projekt előrehaladását. Az értékek és elvárások időfüggőek – az építkezés előrehaladtával apró változtatásokra lehet szükség, és ezek a finomítások jelentősen javíthatják a végeredményt.
Ha az ügyfelek értékei és elvárásai nem valósulnak meg teljes mértékben már a korai szakaszban, a negatív következmények gyorsan napvilágra kerülnek. Az elkerülhető utómunka jelentős hatással lehet a projekt költségvetésére, és gyakran a kommunikáció hiányosságaira vezethető vissza.

Fenntartani az agilis tervezési folyamatot

A tervezési és építési folyamatok közötti egyértelmű időbeli felosztás már nem érvényesül. Ehelyett a mai építőiparban gyakran párhuzamosan zajlanak, köszönhetően az épületinformációs modellezés megjelenésének. A BIM jelentős értéket képvisel a hatékony tervezési folyamatok szempontjából, és lehetővé teszi a tervezők számára, hogy a fizikai vagy szabad térbeli ütközéseket korán megállapítsák, oly módon, ahogyan a hagyományos 2D-s CAD-technológiák nem tudják. Ezek a problémák aztán gyorsan orvosolhatók, hogy megelőzzék a szükségtelen utómunkálatokat és késedelmeket.
Ha a tervezés hatékonyságáról van szó, a BIM értékét nem lehet tagadni. A BIM támogatja az együttműködést, és lehetővé teszi, hogy a későbbi érdekelt felek is részt vegyenek a tervezési folyamatban. Az ügyfelek a projekt teljes életciklusa során is vizualizálhatják a BIM-modelleket, hogy szükség szerint értéket állapíthassanak meg.

Minimalizálni a veszteségeket, ahol csak lehetséges

Az építőiparban a veszteségek továbbra is nagy problémát jelentenek, mind az anyag-, mind a munkaerőköltségek tekintetében. A lean construction koncepció a veszteségek nyolc különböző formáját határozza meg, amelyeket megfontolt vezetés révén minimalizálni kell.

A veszteségek 7 fajtáját 7 mudának is nevezik. Az angol kezdőbetűket kiolvasva a TIM WOOD mozaikszót kapjuk.

T             Transport – Szállítási veszteség
I              Inventory – Készletezési veszteség
M           Movement – Mozgási veszteség
W           Waiting – Várakozási veszteség
O            Overproduction- Túltermelés
O            Overprocessing – Felesleges folyamatok
D            Defects – Hiba, selejt
+ a 8. veszteség: kihasználatlan dolgozói kreativitás

Készletek: Azonnal nem szükséges anyagok felhalmozása – ez leköti a költségvetési forrásokat, fölösleges helyet foglal el, és túl hosszú tárolás esetén a minőség rovására is vezethet egyes termékek esetében.
Fölösleges folyamatok: Olyan funkciók vagy tevékenységek hozzáadása, amelyek az ügyfél szemében nem nyújtanak több értéket.
Kihasználatlan emberi erőforrások: A munkavállalók konkrét készségeinek és tapasztalatainak felismerésének vagy megállapításának megtagadása, és a megfelelő feladatokhoz való hozzárendelésük megtagadása.
Várakozás: Kihagyások a gördülékeny munkafolyamatokban, amikor az egyes feladatokat nem végezték el még, vagy az anyagokat nem szállították le és az arra épülő lépések nem indulhattak el.
Túltermelés: Amikor egy feladatot a tervezettnél korábban vagy a következő feladat megkezdése előtt befejeznek. Az ilyen jellegű túltermelés során feleslegesen lekötjük a rendelkezésünkre álló erőforrásokat anyagi, emberi és gépi kapacitások terén is.
Hiba, selejt: Bármely olyan folyamat, amelyet nem végeznek el helyesen az első alkalommal, szükségtelen újragyártási, -készítési folyamatokhoz vezetnek, amely minden tekintetben veszteséget jelent.
Szállítás: Amikor a tárgyakat, berendezéseket vagy személyzetet a tervezettnél korábban szállítják a munkaterületre.
Túlzott anyagmozgatási folyamatok: A munkások vagy az anyagok szükségtelen mozgása, amelyet a rossz munkaterület elrendezése vagy hasonló okok okoznak.

Az ellátási lánc és a munkafolyamatok koordinálása

A megbízható és következetes munkafolyamatok fenntartása a lean construction egyik fő fókuszterülete. A feladatok folyamatos áramlásának elérése érdekében a projektvezetőknek és a munkásoknak mikroszinten világosan kommunikálniuk kell egymással a tervezés és a fölösleges állásidők elkerülésének érdekében.
Sok esetben az a legmegfelelőbb megoldás, ha az alvállalkozók egymás között együttműködnek a legpraktikusabb munkarend megszervezése érdekében. Az olyan pazarló okok, mint a fölösleges készletek, a mozgás és a várakozás gyorsan jelentkezhetnek, ha nem tartják be a munkatársak az előre összeállított és összehangolt ütemtervét.

Kötelezettségvállalás a folyamatos fejlesztés mellett

Ez az elv minden iparágban értékes a lean gyakorlat szempontjából, de különösen az építőiparban. A javítási lehetőségek azonnal és a következő projektek során is alkalmazhatók.
Az építőipar gyakran lassan fogadja el az új ötleteket, de a lean megközelítés a kínálkozó egyértelmű előnyök miatt gyorsan teret nyerhet. Ha a projektek időben és a költségvetési kereteken belül készülnek el, minden érdekelt fél élvezheti ennek az előnyeit.